AT Ski Team – 13.12.2024
Kuva: Ville Muranen
Tutustuminen AT Ski Teamin hiihtäjiin jatkuu ja tänään vuoroon pääsee Emmi Lämsä. AT Ski Team on Antti Tuiskun perustama hiihtoseura, jossa hiihtävät Antin lisäksi naisten edustusjoukkueeseen kuuluvat Emmi Lämsä, Vilma Jylhä, Olivia Puranen, Emmi Henriksson ja Eveliina Toivanen.
Olemme päässeet tutustumaan aiemmissa artikkeleissa muihin AT Ski Teamin edustusjoukkueen hiihtäjiin – käy lukemassa myös Vilman, Olivian ja Eveliinan tarinat!
”Haaveammattini oli lapsena matkaopas, sillä olin ja olen edelleenkin kiinnostunut eri maiden kulttuureista sekä kielistä. Haaveilin myös poliisin sekä hammaslääkärin työstä, mutta tällä hetkellä omat opinnot eivät vie lapsuuden haaveiden suuntaan”, Emmi kertoo.
Innostuksen hiihdon pariin Emmi sai perhepiiristä: ”Oma vaarini toimi esikuvanani hiihdon aloittamiselle. Hän oli menestynyt hiihtäjä. Pidän hiihdon kokonaisvaltaisuudesta ja siitä, kuinka monipuolista harjoittelu on!”
Emmi kertoo, että hän on viihtynyt mainiosti AT Ski Teamissa ja leirikausi on sujunut hyvin. Hän tavoittelee menestyksekästä hiihtouraa sekä Suomen edustamista arvokisoissa. Emmi kertoo, että hänen arkensa on pysynyt isolta osin entisenlaisena, mutta harjoittelussa on kiinnitetty enemmän huomiota tekniikkapuoleen seuran valmentajan Reijo Jylhän kanssa.
Emmi uskoo, että hänen suuret tähtihetkensä ovat vielä tulossa. Välähdyksiä tulevasta on jo havaittavissa, sillä Emmi on saanut aikuisten SM-mitalin sekä suoriutunut hyvin myös maailmancupin matkoilla, missä huippusijoituksetkaan eivät ole jääneet kovin kauas. Emmin paras saavutus maailmancupissa on 22. sija.
Emmi kertoo, että parasta AT Ski Teamissa on Antin positiivinen asenne sekä tiimin hyvä ja kannustava yhteishenki:
”Antti on positiivinen ja hän innostuu helposti ja näin luo innostuneen tunnelman myös muille! AT Ski Teamissa vallitsee myös positiivinen toisia tsemppaava ilmapiiri, jossa on helppo viihtyä ja toteuttaa omia uratavoitteita!”
Emmillä riittää kiinnostusta hiihdon ohella myös muihin lajeihin, sillä kilpauransa jälkeen hän kertoo haluavansa kokeilla triathlonia. ”Haluaisin osallistua kisoihin lajissa ja haastaa itseäni uudella tavalla. Haluaisin myös asua hetken ulkomailla”, Emmi kertoo tulevaisuuden haaveistaan.